Biografia Ukeje

Damian Ukeje, często występujący jedynie jako Ukeje (ur. 26 sierpnia 1986 w Szczecinie) - polski piosenkarz, autor tekstów i kompozytor.

Kariera

Jego matka jest Polką, a ojciec - Nigeryjczykiem. Karierę rozpoczynał w zespole bluesowym Jerry’s Hole Band.

W 2009 wziął udział w Szansie na sukces. Ten program obejrzeli muzycy szczecińskiego zespołu Fat Belly Family i został ich wokalistą. W 2011 jedna z ich piosenek pt. "Rzeczka" znalazła się na płycie Minimax pl 6 Piotra Kaczkowskiego z Programu III Polskiego Radia.

Jesienią 2011 wziął udział w pierwszej edycji programu The Voice of Poland i zakwalifikował się do kolejnego etapu, dołączając do drużyny Nergala. Dotarł do finału, w którym wygrał. W trakcie finału premierowo wykonał autorski utwór "Nie mamy nic", a dzięki wygranej podpisał kontrakt z wytwórnią płytową Universal Music Polska.

W listopadzie 2012 wydał swój pierwszy singel, "Bezkrólewie". 5 lutego 2013 premierę miał jego debiutancki album studyjny, zatytułowany po prostu Ukeje, z którym dotarł na 44. miejsce na liście najlepiej sprzedających się płyt w Polsce. 22 czerwca 2013 TVP wyemitowała film Ukeje, którego był bohaterem.

W lutym 2014 został nominowany do nagrody Fryderyk w kategorii Debiut roku. 30 września 2016 wydał swój drugi album studyjny, zatytułowany ỤZỌ. Na tej płycie znajduje się m.in. utwór "Od połowy", w którym gościnnie śpiewa Sarsa. W 2018 wydał kolejny singiel, "Ja Ikar". Ostatnio angażuje się w projekcie "Moje Boskie Buenos", w którym śpiewa piosenki Kory i zespołu Maanam.

Nota prawna

Tekst biografii został opracowany w dużym stopniu na podstawie materiałów zgromadzonych w serwisie Wikipedia.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.

Pełny tekst źródłowy http://pl.wikipedia.org/wiki/Damian_Ukeje

Reklama