Biografia Tulia

Tulia - polski zespół muzyczny, założony w Szczecinie w 2017.

Laureatki konkursu "Premier" podczas 55. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (2018). Zdobywczynie nagrody Akademii Fonograficznej "Fryderyk" za fonograficzny debiut roku (2019). Reprezentantki Polski w 64. Konkursie Piosenki Eurowizji (2019).

Historia zespołu

W październiku 2017 wokalistki nagrały i opublikowały swoją wersję przeboju Depeche Mode "Enjoy the Silence", który w tym samym miesiącu został udostępniony na oficjalnym fan page’u zespołu na Facebooku. Następstwem tego wydarzenia, w listopadzie 2017 w Szczecinie został założony zespół Tulia. W lutym 2018 wydały oficjalny teledysk do piosenki, który uzyskał ponad 3,5 mln wyświetleń w serwisie YouTube. W tym samym miesiącu zaprezentowały teledysk do coveru piosenki Dawida Podsiadło "Nieznajomy", który osiągnął wynik ponad 10 mln wyświetleń na YouTube.

25 maja 2018 zespół wydał debiutancki album studyjny, zatytułowany Tulia. Znalazły się na nim ich autorskie kompozycje: "Jeszcze Cię nie ma", "Wstajemy już" oraz covery piosenek polskich artystów cenionych przez wokalistki. Na rozszerzonej wersji płyty znalazło się pięć dodatkowych piosenek, w tym m.in. Depeche Mode oraz zespołu Metallica. Album dystrybuowany przez Universal Music Polska zadebiutował na 7. miejscu listy pięćdziesięciu najlepiej sprzedających się płyt w Polsce, uzyskał status platynowej płyty, sprzedając się w nakładzie przekraczającym 30 tys. egzemplarzy. 9 czerwca wystąpiły z piosenką "Jeszcze Cię nie ma" podczas koncertu "Premiery" w ramach 55. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, na którym zdobyły trzy statuetki: nagrodę jurorów i publiczności oraz nagrodę specjalną od ZAiKS. 16 listopada wydały reedycję debiutanckiej płyty, wzbogaconą o pięć autorskich piosenek: "Trawnik" (z gościnnym udziałem Kasi Kowalskiej), "Nie Zabieraj", "Dreszcze", "Nasza kołysanka" (z gościnnym udziałem Marcina Wyrostka) oraz "Pali się" (do którego klip ukazał się 23 listopada). W grudniu opublikowały pamiątkowy teledysk do utworu "Nothing Else Matters" zespołu Metallica.

15 lutego 2019 zostały ogłoszone reprezentantkami Polski w 64. Konkursie Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie. 8 marca ogłoszono, że konkursową piosenką będzie utwór "Fire of Love (Pali się)". 9 marca otrzymały Nagrodę Akademii Fonograficznej "Fryderyka" za fonograficzny debiut roku. Przed występem w Konkursie Piosenki Eurowizji odbyły minitrasę promocyjną po Europie, występując na koncertach promocyjnych w: Amsterdamie (Eurovision in Concert), Londynie (London Eurovision Party) i Madrycie (PrePartyES). 14 maja 2019 wystąpiły jako czwarte w kolejności w półfinale konkursu i zajęły 11. miejsce z 120 punktami na koncie, nie zdobywając awansu do finału. Do awansu zabrakło im dwóch punktów. 1 sierpnia z zespołu odeszła Joanna Sinkiewicz, tłumacząc decyzję sprawami zdrowotnymi. W tym samym miesiącu pozostałe wokalistki wystąpiły na Pol’and’Rock Festivalu.

Skład

Obecni członkowie

  • Tulia Biczak - śpiew (od 2017)
  • Patrycja Nowicka - śpiew (od 2017)
  • Dominika Siepka - śpiew (od 2017)

Byli członkowie

  • Joanna Sinkiewicz - śpiew (2017-2019)
Nota prawna

Tekst biografii został opracowany w dużym stopniu na podstawie materiałów zgromadzonych w serwisie Wikipedia.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.

Pełny tekst źródłowy https://pl.wikipedia.org/wiki/Tulia_(zesp%C3%B3%C5%82_muzyczny)

Reklama