Biografia Oberschlesien

Oberschlesien - polski zespół muzyczny, wykonujący industrial metal, założony w 2008 roku w Piekarach Śląskich z inicjatywy Marcela Różanki. Cechą charakterystyczną grupy są teksty utworów tworzone w etnolekcie śląskim i koncentrujące się głównie na tematach związanych z Górnym Śląskiem. Często jest ona porównywana do niemieckiego zespołu Rammstein z powodu podobieństwa brzmienia, stosowania efektów pirotechnicznych na koncertach, a także popularności wykonywanego przez nią coveru jednego z utworów tego zespołu.

Nazwa

Nazwa zespołu, Oberschlesien wiąże się z pochodzeniem jego członków i jest historyczną, niemieckojęzyczną nazwą Górnego Śląska, a także zwyczajowo używanym w czasach współczesnych określeniem wobec tego regionu przez jego mieszkańców.

Historia

Zespół został założony w Piekarach Śląskich z inicjatywy perkusisty Marcela Różanki. W 2008 roku Różanka podjął współpracę z wokalistą Michałem Stawińskim, zaś niedługo później skład zespołu uzupełnili basista Wojciech Jasielski, gitarzyści Adam Jurczyński i Jacek Krok oraz klawiszowiec Mateusz Buhl. W ramach promocji zespołu poza Górnym Śląskiem Michał Stawiński jako jego reprezentant wziął udział w drugiej edycji programu X Factor, w którym po przejściu precastingów i castingów w Zabrzu dotarł do finałowych przesłuchań w Warszawie. W lutym 2012 roku ukazał się debiutancki, wydany na CD i zawierający dwa utwory singel grupy, noszący tytuł "Hajmat 2012".

Zespół zyskał popularność w 2012 roku za sprawą wzięcia udziału w czwartej edycji emitowanego w telewizji Polsat talent show Must Be the Music. Tylko muzyka. W programie tym grupa wykonała utwór "Jo chca", będący coverem utworu "Ich will" autorstwa niemieckiego zespołu Rammstein i ostatecznie zajęła drugie miejsce.

4 grudnia 2013 roku Oberschlesien wydał swój pierwszy album studyjny, zatytułowany I. Niedługo później zespół ruszył w promującą go ogólnopolską trasę koncertową. W maju 2014 roku trzech członków zespołu: Marcel Różanka, Michał Stawiński i Jacek Krok zagrali w filmie krótkometrażowym Ostatni strzał, który wygrał zorganizowaną w Katowicach drugą edycję festiwalu 48 Hour Film Project, a także przyniósł Jackowi Krokowi nagrodę dla najlepszego aktora festiwalu. Film ten wraz z pięcioma innymi kompozycjami znalazł się na wydanym w tym samym roku w limitowanej liczbie egzemplarzy albumie wideo, zatytułowanym Oberschlesien Mini DVD. We wrześniu 2014 roku ukazał się w internecie singel i teledysk, noszący tytuł "To nie sen" i będący zapowiedzią nowego albumu zespołu. Ponadto, w tym samym miesiącu Oberschlesien ruszył w trasę koncertową po Polsce i Wielkiej Brytanii.

15 kwietnia 2015 roku zespół opublikował w sieci singel z teledyskiem "Król Olch", którego tekst został oparty na balladzie Król elfów autorstwa Johanna Wolfganga von Goethego, z kolei 24 kwietnia miała miejsce premiera drugiego albumu studyjnego grupy, zatytułowanego II. 31 października 2015 roku Oberschlesien zagrał w Bytomiu dwa koncerty z orkiestrą Opery Śląskiej pod batutą Adama Sztaby, w listopadzie natomiast miała miejsce premiera promujących najnowszy album singli z teledyskami "Samotny" oraz "Orzeł". W kwietniu 2016 roku zespół wydał zapowiadający album koncertowy z materiałem zarejestrowanym podczas jednego z bytomskich koncertów z 2015 roku singel i teledysk "Futer" oraz wystąpił z orkiestrą Opery Śląskiej w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, z kolei 7 października w budynku Opery Śląskiej w Bytomiu zagrał koncert akustyczny. 2016 rok to dla Oberschlesien również występy na festiwalu w Jarocinie oraz Przystanku Woodstock, a także wydanie 10 listopada singla "Cichociemni", będącego hołdem dla Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej i kultywujących ich tradycję żołnierzy Jednostki Wojskowej GROM. Singel ten został stworzony w dwóch wersjach: akustycznej z teledyskiem oraz tzw. elektrycznej.

8 lutego 2017 roku czterech muzyków zespołu, a także ekipa techniczna i menedżer podjęli decyzję o zakończeniu współpracy z Marcelem Różanką i zarazem odejściu z Oberschlesien. Muzycy ci wraz z Michałem Stawińskim, który odszedł z grupy kilka dni później oraz perkusistą Filipem Oczkowskim założyli nowy zespół, który nazwali NeuOberschlesien.

28 lutego 2017 roku zespół wydał album koncertowy, noszący tytuł Oberschlesien & Adam Sztaba Symfonicznie. 26 marca do internetu trafił promujący wydawnictwo singel i teledysk "Jadymy durch", natomiast pięć dni później odbyła się premiera wersji wideo albumu. 13 października 2017 roku Oberschlesien zagrał w Starochorzowskim Domu Kultury w Chorzowie pierwszy koncert w nowym składzie, na którym zaprezentował także trzy nowe utwory.

26 kwietnia 2019 roku zespół Oberschlesien wydał nowego singla o tytule "Frankynsztajn", który jest zapowiedzią trzeciego albumu.

Muzyka i teksty

Muzyka grupy Oberschlesien opiera się na industrialnym brzmieniu, a inspiracją dla niej była muzyka zespołu Rammstein, który, jak podkreślili w jednym z wywiadów Marcel Różanka i Michał Stawiński jest ich "muzycznym guru". Pierwszymi utworami, jakie członkowie zespołu zagrali razem po jego założeniu, były trzy utwory Rammsteina. Niemniej jednak, jak mówił Różanka w innym wywiadzie nie tylko ta niemiecka grupa posłużyła za wzór dla muzyki jego zespołu:

Po zmianach personalnych z lutego 2017 roku Marcel Różanka zapowiedział, że grupa zachowa swoje industrialne brzmienie, aczkolwiek je unowocześni i wprowadzi do niego elementy m.in. rapu.

Teksty z kolei tworzone są w etnolekcie śląskim i przede wszystkim podejmują tematykę związaną z Górnym Śląskiem. Mają na celu promowanie tego regionu, a także podkreślenie nacechowanych patriotyzmem uczuć wyrażanych wobec niego przez członków grupy. Takie podejście do tworzenia tekstów przejawiał Marcel Różanka jeszcze przed założeniem zespołu, o czym mówił w ten sposób:

Skład

Na podstawie.

Nota prawna

Tekst biografii został opracowany w dużym stopniu na podstawie materiałów zgromadzonych w serwisie Wikipedia.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.

Pełny tekst źródłowy http://pl.wikipedia.org/wiki/Oberschlesien_(zespół_muzyczny)

Reklama