Biografia Natalia Szroeder ( ur. 1995-04-20 )

Natalia Weronika Szroeder (ur. 20 kwietnia 1995 w Bytowie) - polska piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów i osobowość medialna.

Młodość

Urodziła się w Bytowie. Wychowała się w pomorskiej wsi Parchowo, w rodzinie o tradycjach muzycznych. Matka piosenkarki, Joanna, występuje w zespole ludowym Modraki, którego założycielem był jej dziadek, Waldemar Kapiszka. Jej ojciec Jaromir jest założycielem teatru Dialogus, w którym Szroeder występowała, gdy miała 10 lat. Troje jej rodzeństwa (siostra Marcelina oraz bracia Stanisław i Melchior) tworzy zespół Rusland Trio.

Kariera muzyczna

W dzieciństwie wystąpiła w audycji programu Od przedszkola do Opola w TVP1. W 2006 wystąpiła w programie TVP3 Gdańsk Kaszëbë. W 2011 została laureatką jednego z odcinków Szansa na sukces, w którym zaśpiewała utwór Maryli Rodowicz "Cicha woda".

24 marca 2012 w serwisie YouTube opublikowała teledysk do piosenki "Potrzebny je drech" (w języku kaszubskim), którą napisała Weronika Korthals do słów Tomasza Fopke. W lipcu wydała debiutancki singel solowy "Jane", do którego muzykę i słowa napisał Marek Kościkiewicz. Również w 2012 nagrała dwie piosenki we współpracy z Liberem: "Wszystkiego na raz", która trafiła na 5. miejsce AirPlay - Top i przez kilka tygodni z rzędu utrzymywała się wśród najczęściej granych utworów w kraju, a także "Nie patrzę w dół". Obie piosenki znalazły się na albumie studyjnym rapera, zatytułowanym Duety. W tym samym czasie wzięła udział w jubileuszowym koncercie Ireny Santor o nazwie Tych lat nie odda nikt. W sierpniu wystąpiła w duecie z Liberem podczas gali Eska Music Awards 2013, na której uzyskała nominację do nagrody w kategorii "najlepszy debiut", a także uczestniczyła na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze, gdzie wykonała piosenkę "Kukuszka" z repertuaru Zemfiry.

2 grudnia 2013 wydała drugi solowy singel, "Tęczowy", a 11 lutego 2014 - trzeci, "Nie pytaj jak". W kwietniu wystąpiła m.in. u boku Meza i Dawida Kwiatkowskiego na Young Stars Festival 2014 w poznańskiej hali Arena. W czerwcu wzięła udział w koncercie z okazji 25-lecia działalności artystycznej Jacka Cygana i Ryszarda Rynkowskiego, który odbył się w ramach LI Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Podczas koncertu zaśpiewała piosenkę "Za młodzi, za starzy" w duecie z Jackiem Cyganem. W czerwcu wzięła udział w Carpathia Festival 2014 w Rzeszowie. 27 lipca 2014 za wykonanie wraz z Liberem utworu "Nie patrzę w dół" podczas koncertu Lata ZET i Dwójki w Toruniu zdobyła nagrodę w kategorii "najlepszy występ". 24 sierpnia wydała z Liberem kolejny singel, "Teraz ty".

W maju 2015 zasiadła w polskim składzie jurorskim 60. Konkursu Piosenki Eurowizji. Jej faworytem był zwycięzca Måns Zelmerlöw z piosenką "Heroes". 9 lutego 2016 potwierdziła, że z piosenką "Lustra" zgłosiła się do udziału w polskich preselekcji do 61. Konkursu Piosenki Eurowizji w Sztokholmie. Kilka dni później znalazła się na liście artystów zakwalifikowanych do finału eliminacji. 5 marca wystąpiła w finale widowiska i zajęła piąte miejsce, zdobywając 4,20% głosów. W sierpniu 2016 wydała drugi singiel "Domek z kart" ze swojego debiutanckiego albumu NATinterpretacje, na który napisała większość muzyki i tekstów piosenek. Krążek zadebiutował na 15. miejscu polskiej listy przebojów OLiS, zdobył też status złotej płyty. 1 października 2017 zasiadła w jury krajowych eliminacji do 15. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci.

W stycznia 2018 w rozmowie z serwisem Plejada.pl zapowiedziała rozpoczęcie pracy nad drugim albumem studyjnym. Album zwiastowała singlami: "Parasole" i "Nie oglądam się".

Działalność pozamuzyczna

Była uczestniczką programów rozrywkowych Twoja twarz brzmi znajomo (2015) i Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami (2017), w którym zwyciężyła w parze z Janem Klimentem.

Inspiracje

Pośród muzycznych inspiracji wymienia Michaela Jacksona. Zainspirowana jest również muzyką wykonawców, takich jak np. Justin Timberlake czy Rihanna.

Nota prawna

Tekst biografii został opracowany w dużym stopniu na podstawie materiałów zgromadzonych w serwisie Wikipedia.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.

Pełny tekst źródłowy https://pl.wikipedia.org/wiki/Natalia_Szroeder

Reklama