Biografia Miłosz Borycki "Miuosh" ( ur. 1986-10-14 )

Miuosh, właściwie Miłosz Paweł Borycki (ur. 14 października 1986 w Katowicach) - polski raper i producent muzyczny, a także przedsiębiorca. Miłosz Borycki działalność artystyczną podjął na początku XXI w. w katowickim zespole hip-hopowym Projektor. Wraz z grupą występował do 2011 roku, kiedy to z dorobkiem dwóch, dostępnych w powszechnej sprzedaży albumów Projektor został rozwiązany. Równolegle Miuosh współtworzył krótkotrwały projekt Perwer Squad, by w 2007 roku rozpocząć solową działalność artystyczną.

Debiutancki album rapera zatytułowany Projekcje ukazał się jeszcze w 2007 roku, jednakże nie zyskał szerszego rozgłosu na krajowej scenie muzyki hip-hopowej. Kolejne nagrania Boryckiego ukazały się na następujących płytach: Maue LP (nielegal, 2007), Fandango Gang (oraz Bas Tajpan, 2009), Pogrzeb (2009) oraz Piąta strona świata (2011). Pierwszy, aczkolwiek znaczący sukces komercyjny raper odniósł za sprawą wydanej w 2012 roku solowej produkcji zatytułowanej Prosto przed siebie. Nagrania wyróżnione platynową płytą dotarły do 2. miejsca zestawienia OLiS. Materiał przyczynił się także do zainteresowania publiczności poprzednim dorobkiem artystycznym rapera. Status złotej płyty uzyskał wydany rok wcześniej album Piąta strona świata. Natomiast debiut muzyka - Projekcje trafił na krajową listę przebojów (OLiS).

Od 2010 roku członek zespołu 19SWC. Miuosh współpracował ponadto m.in. z takimi wykonawcami jak: Donatan, Firma, Onar, Paluch, Pokahontaz, Rahim, Smagalaz, Toony, Vienio, Pawbeats oraz White House. Poza działalnością artystyczną od 2007 roku prowadzi wytwórnię płytową pod nazwą Fandango Records. W latach poprzednich był związany z oficyną MaxFloRec, której był współzałożycielem.

Młodszy brat Miuosha - Bartosz "Booryz" Borycki również jest raperem, członkiem formacji 19SWC, a także jego hypemanem.

Życiorys

Miłosz Borycki działalność artystyczną podjął w 2001 roku. Do 2004 roku tworzył sporadycznie, w zespole Projektor, którego był współzałożycielem. Efektem ówczesnej działalności grupy był nielegal pt. CD-N. Także 2004 roku został współwłaścicielem MaxFloStudio, którego założycielem był związany m.in. z Paktofoniką - Rahim. W latach późniejszych, Miuosh utworzył zespół Perwer Squad wraz z takimi muzykami jak: DJ Bambus, Minix i Puq. W 2006 roku Miuosh wraz z Rahimem założył wytwórnię płytową pod nazwą MaxFloRec. W kwietniu, tego samego roku, do powszechnej sprzedaży trafiła pierwsza płyta składu Projektor zatytułowana Miraż. Następnie we wrześniu ukazała się jedyna produkcja Perwer Squad - Mixtape Vol.1. Po czym projekt został zarzucony. Wcześniej Miuosh gościł na nielegalu Textyla - Ten sam.

18 czerwca 2007 roku nakładem MaxFloRec ukazał się debiutancki album studyjny rapera zatytułowany Projekcje. Wśród gości na płycie znaleźli się m.in. Rahim, Skorup, Lilu, Minix oraz Zgas. Z kolei produkcji nagrań poza samym Miuoshem podjęli się m.in. Rahim jako Straho, Baloman oraz Reno. Partie scratchy wykonał natomiast DJ Bambus. W ramach promocji do pochodzących z płyty piosenek "Meksyk" i "Co mam mówić im" zostały zrealizowane teledyski. W międzyczasie muzyk założył oficynę Fandango Records, kończąc tym samym współpracę z Rahimem w MaxFloRec. Pod koniec 2007 roku raper opublikował w Internecie nielegal zatytułowany Maue LP. Rok później Borycki wystąpił gościnnie na jednym z pierwszych albumów wydanych przez jego własną oficynę - Pesante - Psycho.Lodz.Y.

21 lutego 2009 roku nakładem Fandango Records ukazał się wspólny album Miuosha oraz Bas Tajpana zatytułowany Fandango Gang. Na płycie, której produkcji podjął się Miuosh, gościnnie wystąpili m.in. Hemp Gru, Chvaściu, Siwydym oraz Bob One. 31 października 2009 roku został wydany kolejny album solowy Miousha pt. Pogrzeb. Wydawnictwo było promowane teledyskami do utworów "Znam swe miejsce", "Zły", "List do B" oraz "Pogrzeb". Z kolei wśród gości znaleźli się m.in. Pih, Siwydym, Bob One, Bas Tajpan oraz Zeus. W międzyczasie Miuosh wystąpił gościnnie na albumie Firmy - NieLegalne Rytmy. Kontynuacja. Rok później Borycki gościnnie wziął udział w licznych produkcjach, takich jak: Piero - Beatmaker, Majorr - Antikings, Smagalaz - Czillen Am Grillen, DJ Cube - Forfiter, Karim - Wiem, że warto oraz Bas Tajpan - Korzenie i kultura. Także w 2010 roku Miuosh wraz z Bemerem, Booryzem i Stabolem założył zespół pod nazwą 19SWC.

15 kwietnia 2011 roku ukazała się następna solowa produkcja muzyka zatytułowana Piąta strona świata. Miuosh tytułem płyty bezpośrednio nawiązał do powieści Kazimierza Kutza. Na płycie znalazły się piosenki wyprodukowane przez takich muzyków, jak: Bob Air, Emdeka, Luca oraz Zeus. Z kolei, gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. pianista i harmonijkarz blues-rockowy Jan "Kyks" Skrzek, a także raperzy Onar i Paluch oraz piosenkarz - Junior Stress. W ramach promocji albumu powstało pięć teledysków, które zostały zrealizowane do utworów "Patos", "Więcej niż możesz", "Nie zapomnij skąd jesteś", "Piąta strona świata" oraz "Każde". Wcześniej, w marcu tego samego roku, Miuosh gościł na kolejnej płycie krakowskiej formacji Firma - Nasza broń to nasza pasja w piosence "Zejdź na ziemię". Borycki rymował także na wydanych pod koniec roku płytach Palucha - Syntetyczna mafia i Onar - Dorosłem do rapu. Również w 2011 roku działalność zakończył zespół Boryckiego - Projektor. Ostatnią pozycją w dyskografii grupy był remiks album zatytułowany Remiraż. Wydawnictwo stanowiły zremiksowane piosenki pochodzące z albumu Miraż w wykonaniu m.in. takich producentów, jak: Bob'Air, Zeus, Sherlock, Sebakk i Julas.

Na początku 2012 roku ukazał się debiut składu 19SWC - zatytułowany Dziewiętnaście stopni w cieniu. Następnie, w maju ukazały się produkcje duetów Voskovy - 5 złotych zasad i White House - Kodex 4 z gościnnym udziałem Miuosha. Muzyk rymował, odpowiednio w utworach "Sezon żniw" i "Mój Kodex". Do drugiej z piosenek powstał także teledysk z udziałem rapera. Natomiast miesiąc później został wydany materiał NNFoF - No Name Full of Fame, na którym znalazł się utwór "KATO" z udziałem HST i Miuosha. 20 października 2012 roku do sprzedaży trafił kolejny album solowy Miuosha pt. Prosto przed siebie. Płyta przysporzyła muzykowi pierwszego, znacznego sukcesu komercyjnego. Wydawnictwo dotarło do 2. miejsca zestawienia OLiS. Jednocześnie na liście znalazły się poprzednio nienotowane płyty Projekcje i Piąta strona świata, które uplasowały się, odpowiednio na 31. i 24. miejscu. Ciesząca się popularnością płyta Prosto przed siebie była promowana wideoklipami, które zostały nagrane do piosenek "Na zawsze", "Dowód", "Stój", "Róże z betonu", "Reprezent", "Nie mamy skrzydeł", "Szczury" oraz "Matka i krew". W międzyczasie Miuosh gościł albumie producenckim Donatana - Równonoc. Słowiańska dusza w utworze "Jestem stąd jestem sobą", gdzie wystąpił u boku Ero, Małpy i Pelsona. Wcześniej, we wrześniu, do sprzedaży trafił także mixtape zespołu Boryckiego 19SWC pt. Stawiam w ciemno. Pod koniec roku, kolejno we wrześniu i w grudniu płyty Piąta strona świata oraz Prosto przed siebie uzyskały status złotej sprzedając się w nakładzie 15 tys. egzemplarzy. Natomiast w marcu 2013 roku Prosto przed siebie i w grudniu 2015 roku Piąta strona świata uzyskały status platynowej sprzedając się w nakładzie 30 tys. kopii. W marcu 2016 roku album Prosto przed siebie uzyskał status podwójnej platynowej płyty sprzedając się w nakładzie 60 tys. egzemplarzy.

Nota prawna

Tekst biografii został opracowany w dużym stopniu na podstawie materiałów zgromadzonych w serwisie Wikipedia.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.

Pełny tekst źródłowy https://pl.wikipedia.org/wiki/Miuosh

Reklama