Biografia Marta Markiewicz "Sarsa" ( ur. 1989-06-13 )

Sarsa, właśc. Marta Markiewicz (ur. 13 czerwca 1989 w Słupsku) - polska piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka.

Wydała trzy solowe albumy studyjne: Zapomnij mi (2015), Pióropusze (2017) i Zakryj (2019). Pierwszy z nich promowała m.in. singlem "Naucz mnie", który uplasował się na 1. miejscu na polskiej liście airplay, zdobył tytuł Cyfrowej Piosenki Roku 2015 oraz był pierwszym polskim singlem certyfikowanym diamentem.

Oprócz działalności solowej, pisała utwory dla innych wykonawców, w tym m.in. dla Ewy Farnej ("Tu" i "Na ostrzu") czy Moniki Lewczuk ("Ty i Ja" i "#Tam tam").

Życiorys

Wykształcenie

Uczęszczała do II LO im. Adama Mickiewicza w Słupsku. Ukończyła studia w Akademii Pomorskiej w Słupsku na kierunku edukacja artystyczna, uzyskując tytuł magistra sztuki.

Kariera muzyczna

Działalność muzyczną zaczynała w zespołach Fluktua oraz Sarsa Parilla. Została laureatką wielu konkursów muzycznych, w tym dwukrotnie ŠKODA Auto Muzyka, Bałtyk Festiwal czy Niemen Non Stop. Przed rozpoczęciem ogólnopolskiej kariery, brała udział w telewizyjnych konkursach talentów: Must Be the Music. Tylko muzyka (2011), X Factor (2013) i The Voice of Poland (2014), w którym zakwalifikowała się do półfinału, lecz z powodów zdrowotnych zrezygnowała z dalszego udziału w programie.

Pod koniec 2014 pojawiła się gościnnie w utworze "W serca bicie" zespołu The Ostprausters oraz w kompozycji "Ktoś między nami" Krzysztofa Kiljańskiego. W międzyczasie, wraz z innymi artystami uczestniczyła w nagraniu charytatywnej płyty pt. Siemacha po kolędzie z kolędami i piosenkami świątecznymi; na album nagrała kolędy "Anioł pasterzom mówił" z Pauliną Kaczor i Gabrysią Marat oraz "Pójdźmy wszyscy do stajenki" wraz z wszystkimi wykonawcami biorącymi udział w projekcie. Wydawnictwo miało premierę 9 grudnia, a dochód z jego sprzedaży został przeznaczony na budowę domu dziecka w Odporyszowie.

30 kwietnia 2015 wydała swój debiutancki singel "Naucz mnie", który napisała i skomponowała we współpracy z Tomaszem Konfederakiem (muzyka). Piosenka stała się przebojem i była notowana na szczytach wielu radiowych list przebojów. Kompozycja przez sześć tygodni z rzędu zajmowała 1. miejsce na liście AirPlay, najczęściej odtwarzanych utworów w polskich rozgłośniach radiowych. 15 grudnia singel został certyfikowany diamentem za sprzedaż w ponad 100 tysiącach kopii. Do końca 2015 teledysk do "Naucz mnie" zanotował w serwisie Vevo ponad 35 milionów wyświetleń i był drugim najpopularniejszym teledyskiem w Polsce oraz najpopularniejszym polskim teledyskiem 2015. 28 czerwca 2015 wystąpiła w Kołobrzegu podczas koncertu w ramach Lato Zet i Dwójki, gdzie utwór "Naucz mnie" zwyciężył w głosowaniu widzów na "przebój koncertu". 17 i 18 lipca z piosenkami "Let It Go" (anglojęzyczną wersją "Naucz mnie") i "Indiana" reprezentowała Polskę na Bałtyckim Festiwalu Piosenki w Karlshamn, gdzie otrzymała nagrodę publiczności. 26 lipca w Łodzi utwór "Naucz mnie" po raz drugi w trakcie trasy koncertowej Lato Zet i Dwójki został wybrany przez widzów "przebojem koncertu". 14 sierpnia wydała singel "Indiana", który współtworzyła wraz z Tomaszem Konfederakiem. Utwór uplasował się na 12. pozycji w zestawieniu AirPlay i został certyfikowany złotem za sprzedaż w ponad 10 tys. sztuk, a 28 sierpnia ukazał się jej debiutancki album studyjny pt. Zapomnij mi, który znalazł się na 2. miejscu na liście OLiS, najlepiej sprzedających się płyt w Polsce i uzyskał status platynowej płyty, sprzedając się w nakładzie przekraczającym 30 tys. egzemplarzy. 29 sierpnia wystąpiła na gali Eska Music Awards 2015, gdzie została nagrodzona statuetką w kategorii Najlepszy hit (za "Naucz mnie"). Ponadto była nominowana w kategoriach: Najlepsza artystka i Najlepszy radiowy debiut. We wrześniu Sarsa otrzymała nominację do nagrody MTV Europe Music Awards 2015 w kategorii Najlepszy polski wykonawca. Pod koniec listopada wydała trzeci singiel, "Zapomnij mi", który współtworzyła z Tomaszem Konfederakiem i z którym dotarła do 6. miejsca na liście AirPlay. Singel sprzedał się w ponad 20-tys. nakładzie i został certyfikowany platyną.

W kwietniu 2016 wydała singel "Feel No Fear", do którego zrealizowała koncertowy teledysk. 28 maja wykonała "Naucz mnie" w koncercie Radiowy przebój roku podczas drugiego dnia festiwalu Polsat SuperHit Festiwal. Po występie piosenkarka została nagrodzona statuetką za zajęcie, z singlem "Naucz mnie", 1. miejsca w rankingu najczęściej odtwarzanych utworów w polskich rozgłośniach radiowych w 2015, który na potrzeby festiwalu został przygotowany przez ZPAV. Podczas koncertu odebrała także wyróżnienie Cyfrowej Piosenki Roku, przyznanej przez ZPAV utworowi "Naucz mnie", będącemu najlepiej sprzedającym się singlem w postaci cyfrowej w Polsce w 2015. 4 czerwca piosenkarka wystąpiła w koncercie SuperJedynki podczas 53. KFPP w Opolu, gdzie wykonała "Zapomnij mi" i "Naucz mnie", a także otrzymała SuperJedynkę w kategorii SuperArtysta w sieci. Była również jednym z gości muzycznych koncertu SuperPremiery, podczas którego wraz z grającym na fortepianie Włodkiem Pawlikiem zaprezentowała utwór "Długość dźwięku samotności" z repertuaru Myslovitz.

W 2017 utwory z jej repertuaru posłużyły za ścieżkę dźwiękową do trzeciego sezonu serialu Druga szansa. 9 marca wydała singel "Bronię się". Nagranie uplasowało się na 26. pozycji na liście najczęściej odtwarzanych piosenek w polskich radiostacjach i zostało certyfikowane złotem. 26 maja ukazał się drugi album studyjny artystki, zatytułowany Pióropusze. Album zajął 19. miejsce na polskiej liście sprzedaży płyt - OLiS. 14 czerwca zaprezenowała singel "Volta", promujący nowy film Juliusza Machulskiego o tym samym tytule oraz jej kolejny album. Piosenka zajęła 17. miejsce na liście AirPlay - Top i pokryła się złotem. 18 października wydała singel "Motyle i ćmy", który został certyfikowany złotem. W maju 2018 wydała czwarty singel z albumu, którym został tytułowy utwór. W czerwcu wystąpiła podczas koncertu Od Opola do Opola podczas 55. KFPP w Opolu, w trakcie którego wykonała piosenki "Volta" i "Motyle i ćmy". W sierpniu wystąpiła w koncercie #iLove, #iDance oraz jako gość podczas jubileuszu zespołu Blue Café w ramach Top Of The Top Sopot Festival.

30 sierpnia 2018 wydała pierwszy singel z następnej płyty, "Zakryj". Utwór zajął 1 miejsce na liście AirPlay Top oraz uzyskał status potrójnej platynowej płyty. W serwisie YouTube piosenkę odtworzono ponad 30 milionów razy i jest to drugi wynik jeśli chodzi o teledyski piosenkarki. W styczniu 2019 pojawił się kolejny singiel - "Carmen". Trzecim utworem promującym wydawnictwo zostało "Tęskno Mi". Premiera albumu "Zakryj" miała miejsce 24 maja. Album zebrał wiele przychylnych recenzji krytyków muzycznych i zajął 4 miejsce na polskiej liście sprzedaży płyt - OLiS. Pod koniec maja z piosenką "Zakryj" wystąpiła na koncercie Polsat SuperHit Festiwal 2019 - Radiowy Hit Roku. Na scenie obok Sarsy pojawiła się grupa osób głuchoniemych, która pod wodzą Iwony Cichosz tłumaczyła słowa piosenki na język migowy. Po występie wokalistka odebrała wyróżnienie za sprzedaż singla. W lipcu utwór "Tęskno Mi" otrzymał nominację do przeboju lata podczas festiwalu "Magiczne Zakończenie Wakacji 2019 w Kielcach" organizowanego przez RMF FM i Polsat, gdzie ostatecznie znalazł się w trójce najlepszych przebojów. W listopadzie do sieci trafił utwór "Zachód", wykonywany wspólnie przez Sarsę oraz Mikołaja Kubickiego, znanego szerzej jako Meek, Oh Why? Piosenka znalazła się na nowym albumie artysty. Pod koniec listopada pojawiła się w półfinałowym odcinku, jubileuszowej 10 edycji The Voice of Poland, w którym jako gość specjalny wykonała utwór "Nienaiwne".

Pozostałe przedsięwzięcia

W lipcu 2017 i 2019 roku wzięła udział w kampanii reklamowej sieci komórkowej Play.

Trasy koncertowe

  • 2015-2016: Zapomnij mi Tour
  • 2017-2018: Pióropusze Tour
  • 2018-2019: Zakryj Tour
Nota prawna

Tekst biografii został opracowany w dużym stopniu na podstawie materiałów zgromadzonych w serwisie Wikipedia.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.

Pełny tekst źródłowy https://pl.wikipedia.org/wiki/Sarsa

Reklama