Biografia Maciej Fortuna ( ur. 1982-09-13 )

Maciej Fortuna (ur. 13 września 1982 w Krzycku Wielkim) - polski trębacz, kompozytor jazzowy i producent muzyczny; założyciel wydawnictwa płytowego Fortuna Music. Wykłada jako adiunkt w klasie trąbki jazzowej w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Doktoryzował się w 2012 roku na podstawie pracy Kreacja dzieła inspirowana współczesnymi możliwościami elektronicznego przetwarzania dźwięku trąbki w muzyce jazzowej . W roku 2016 uzyskał stopień doktora habilitowanego.

W 2014 roku uhonorowany został Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania.

Otrzymał także Odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" nadaną w maju 2015 roku przez Małgorzatę Omilanowską.

Jerzy Milian dedykował mu kompozycję Music For Mr. Fortuna, której premiera miała miejsce 17. grudnia 2016 roku.

Zaangażowany w akcje społeczne popularyzujące muzykę jazzową i jej gatunki pokrewne, formy interdyscyplinarne oraz wszystkie rodzaje sztuki, w których występuje element improwizacji. Współzałożyciel i twórca koncepcji programowych Stowarzyszenia Jazz Poznań. W roku 2018 reaktywował orkiestrę Poznańską Piętnastkę - big band radiowy, który działał w Poznaniu od 1956 do 1978 roku.

Z jego inicjatywy doszło do pierwszego koncertu polskiego zespołu wewnątrz Wulkanu Thrihnukagigur na Islandii, którego zapis ukazał się w formie dwupłytowego albumu CD/DVD w 2017 roku The Volcano Concert

Pomysłodawca i kierownik projektu Stretch Milian , a także projektu Poznań Miliana. Pomysłodawca kompozytor muzyki i reżyser całości w projektach multimedialnych Iłła, Fortuna Plays Szymborska, Muzyka na trąbkę i organy, Muzyka na trąbkę, organy i sekstet jazzowy.

Pomysłodawca i kierownik artystyczny przedsięwzięcia popularyzującego twórczość Andrzeja Przybielskiego Tribute To Andrzej Przybielski w formie realizacji koncertowych i premier płytowych. W roku 2017 nakładem Stowarzyszenia Jazz Poznań ukazał się podwójny album CD/DVD zawierający zapis premiery koncertowej projektu w dniu 5 listopada 2016 r.

Twórca i kompozytor muzyki do projektu Jazzem we władzę ludową realizowanego w ramach 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 r.

W 2014 roku nakładem wydawnictwa Dux ukazał się album nagrany w duecie z pianistą Krzysztofem Dysem poświęcony twórczości Romana Maciejewskiego Maciejewski Variations

Wspólnie z producentką muzyki elektronicznej An On Bast (Anną Sudą) stworzył wariacje na temat utworów filmowych Krzysztofa Pendereckiego Electroacoustic Transcription Of Film Music By Krzysztof Penderecki, których premiera obyła się w ramach Fringe Festival w Edynburgu 24 sierpnia 2013 roku.

Ma w swoim dorobku kilkanaście w pełni autorskich płyt, między innymi: Maciej Fortuna Quartet "Lost Keys" - nominowaną do nagrody Fryderyki w roku 2011, Maciej Fortuna Trio: "Solar Ring", “At Home", "Jazz",Fortuna/Dys "Tropy", "Maciejewski Variations", Maciej Fortuna Słowiański "Zośka", "The Volcano Concert".

Nota prawna

Tekst biografii został opracowany w dużym stopniu na podstawie materiałów zgromadzonych w serwisie Wikipedia.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.

Pełny tekst źródłowy https://pl.wikipedia.org/wiki/Maciej_Fortuna

Reklama