Biografia Kobranocka
Kobranocka - polski zespół rockowy powstały w roku 1985 w Toruniu.
Charakterystyka
Początkowo nazywał się "Latający Pisuar". Krótko po debiucie nagrania Kobranocki pojawiły się na antenie Rozgłośni Harcerskiej. W latach 1986 - 2005 zespół sześciokrotnie wystąpił na festiwalu w Jarocinie. Gra muzykę odwołującą się do punk rocka z mocno pacyfistycznymi tekstami. Cechą charakterystyczną tekstów Kobranocki (pisanych zwykle przez Andrzeja Michorzewskiego - psychiatrę z zawodu) jest ich abstrakcyjna metaforyka.
Historia
1984-1985
W 1984 roku do oddziału zamkniętego szpitala psychiatrycznego w Toruniu trafił Andrzej "Kobra" Kraiński, który uciekał przed poborem do armii. Tam poznał Andrzeja Michorzewskiego, który zaprezentował Kobrze teksty (w tym "List z pola boju"). W wyniku tego powstał zespół Latający Pisuar w składzie: Andrzej Kraiński, Jacek "Szybki Kazik" Bryndal oraz Tomasz "Kieliszek" Kosma. W styczniu 1985 roku zespół nagrał w radiu studenckim Centrum anty-systemowe piosenki, które miały zostać wysłane do Radia Wolna Europa. W tym czasie Latający Pisuar zagrał koncert na balu plastyka w Od Nowie. Pod wpływem Andrzeja Michorzewskiego, zespół po dwóch koncertach zmienił nazwę na Kobranockę. Podczas poszukiwania nowej nazwy zespołu, padły także takie propozycje jak: Grupa Bydlę czy Formacja Rzuć Się Pod Pociąg.
1985-1987
Pierwszy koncert jako Kobranocka miał miejsce w sierpniu 1985 roku w warszawskiej Riwierze na festiwalu Poza Kontrolą. Po koncercie Grzegorz Brzozowicz zaproponował wspólną trasę po Polsce z niemieckim zespołem Die Toten Hosen. Podczas sesji koncertowej "Szybki Kazik" otrzymał od basisty Fendera Jazz Bassa. Po zakończeniu trasy, na miejsce "Kieliszka" trafił Sławomir "Kogut" Ciesielski, grający równolegle w Republice.
Kwiaty na żywopłocie - SP 001/91 (CD / 1991)
Foto: Krzysztof Miller, Paweł Wroniszewski, Paweł Walczak
Projekt: Piotr Bogusławski
W styczniu 1986 roku Kobranocka nagrała 9 piosenek w Bydgoszczy. W tym samym miesiącu muzycy wystąpili na "I Zlocie Młodzieży Ery Atomowej" w Gdyni. Po pochlebnych opiniach, Kobranocka zadebiutowała w Rozgłośni Harcerskiej, gdzie po kilku tygodniach dwa utwory zdobyły szczyt listy przebojów rozgłośni.
Reklama*
* - Reklama daje żyć stronie, więc nie krępuj się i klikaj jeżeli interesuje Cię oferta.
W 1986 roku Kobranocka wystąpiła w Jarocinie, zdobywając największą ilość głosów publiczności.
W 1987 roku nagrano debiutancki album Sztuka jest skarpetką kulawego, wydana przez studio Tonpress. Płyta ukazała się rok później. Później także ukazał się singel nagrany w grudniu 1986 roku. Sztuka jest skarpetką kulawego ukazała się początkowo w nakładzie 5 000 płyt winylowych. Cenzura wydała krytyczną opinię o 11 (spośród 14) utworach z albumu. Muzycy zdecydowali się na zmiany, choć podczas sesji nagraniowej zagrali utwory w wersji oryginalnej. Album przyniósł przebój "Ela czemu się nie wcielasz?", który w całości grano w Rozgłośni Harcerskiej oraz w fragmentach w Programie Trzecim Polskiego Radia. Utwór "Ela czemu się nie wcielasz?" dostał od cenzury częściowy zakaz emisji w radiu, przez co Trójka zdecydowała się na emisję fragmentu piosenki.
Ku nieboskłonom - MEGA CD 13026 (CD / 2007)
Foto: Darek Majewski, Wojtek Dorożyński, Tadeusz Misiaszek, archiwum zespołu
Projekt: Ireneusz Mitura
1987-1991
W lipcu 1987 roku nowym perkusistą został Piotr Wysocki. Następnie saksofonistę Waldemara "Michu Zabór IV" Zaborowskiego zastąpił w składzie gitarzysta Jacek "Perkoz" Perkowski. W 1988 roku powstał utwór "Gorycz w chlebie", w którym zaśpiewała gościnnie Kayah. W 1989 roku Kobranocka zarejestrowała materiał na drugi album. Album Kwiaty na żywopłocie ukazał się po dwóch latach. Do dzisiaj nie wiadomo, w jakim nakładzie sprzedał się album. Z albumu Kwiaty na żywopłocie pochodzi piosenka "Kocham cię jak Irlandię".
Pod koniec lat 90. Kobranocka wystąpiła w Moskwie na festiwalu, będącym radzieckim odpowiednikiem targów płytowych w Midem. Muzycy wystąpili na poolimpijskim obiekcie na Łużnikach dla widzów, których zwożono autokarami, by zapełnili trybuny. Kobranocce nakazano grać z pełnego playbacku, zaś kontakt z widzami był niemożliwy z powodu wyłączonych mikrofonów. Zespół otrzymał za koncert mnóstwo rubli, za które można było kupić tylko złoto.
W grudniu 1990 roku na miejsce Perkoza (który wyemigrował do Stanów Zjednoczonych) trafił Adam "Burza" Burzyński. W 1991 roku studio Izabelin wydał album Ku nieboskłonom. Brak promocji, nieznany nakład oraz próba oszukania muzyków zakończyła się zakończeniem współpracy z wytwórnią.
Od 1994
W 1994 roku ukazał się album Niech popłyną łzy. Na płycie pojawili się m.in.: Katarzyna Nosowska, Martyna Jakubowicz, Edyta Bartosiewicz. Zabrakło Szybkiego Kazika, który wówczas tworzył jako Atrakcyjny Kazimierz. Zespół zadedykował mu na albumie piosenkę "Przystojny Stefan".
W 1999 roku ukazała się składanka Gold. W tym samym roku Kobranocka zagrała swój pierwszy koncert w Stanach Zjednoczonych.
W 2001 roku ukazał się album O miłości i wolności. W 2002 roku ukazał się album Koncert, na którym oprócz największych przebojów zespołu pojawiła się piosenka "Mówię ci, że..." zespołu Tilt.
Reklama*
* - Reklama daje żyć stronie, więc nie krępuj się i klikaj jeżeli interesuje Cię oferta.
W styczniu 2006 roku ukazał się album Sterowany jest ten świat, na którą trafiły m.in: cover Tiltu z albumu Koncert,"Wracajcie Ułani" (protest song; komentarz do sytuacji w Iraku) i "Droga Mario" (utwór o toruńskiej rozgłośni Radio Maryja).
W 2007 roku Kobranocka wystąpiła na Przystanku Woodstock. Materiał z koncertu został wydany w 2008 roku jako Kocham cię jak Irlandię. Przystanek Woodstock 2007 Kostrzyn nad Odrą.
Kwiaty na żywopłocie - MTJCD 10177 (CD / 2004)
Foto: Krzysztof Miller, Paweł Wroniszewski, Paweł Walczak
Projekt: Piotr Bogusławski, Wojciech Jakubowski
W 2010 roku ukazał się album SPOX! promowany singlem "Intymne życie mrówek". Do "Intymnego życia mrówek" powstał teledysk, w którym główną rolę zagrał Bartłomiej Topa. Wkrótce potem powstał teledysk "Niech żyje rewolucja" zrealizowany przez Yacha Paszkiewicza.
Z okazji 25-lecia zespołu odbył się koncert, na którym obok zespołu wystąpili: Sławomir Ciesielski, Waldemar Zaborowski, Jacek Perkowski, Dżej Dżej (Big Cyc), Marek Piekarczyk (TSA), Wojciech Wojda (Farben Lehre). Koncert poprowadził Paweł "Końjo" Konnak.
W 2012 roku zespół wystąpił w filmie Kocham cię jak Irlandię. Film ukazał się pod koniec 2013 roku, a muzycy zagrali samych siebie.
W 2015 roku odbył się koncert z okazji 30-lecia zespołu. Wraz z Kobranocką gościnnie zagrali: Big Cyc, Kayah, Muniek Staszczyk, John Porter, Tomasz Organek i Janusz Panasewicz.
W 2018 roku Kobranocka weszła do studia. W marcu został potwierdzony tytuł nowego albumu "My i oni". Andrzej "Kobra" Kraiński powiedział, że powodem nagrania nowej płyty jest "nadmiar pomysłów w głowach, chęć ich zrealizowania, 8 lat minionych od płyty poprzedniej, no i przerażająca sytuacja w naszym pięknym kraju". Utwór jest już grany na koncertach.
Skład
Źródło:.
obecni członkowie
- Andrzej "Kobra" Kraiński - śpiew, gitara
- Jacek "Szybki Kazik" Bryndal - gitara basowa, śpiew
- Jacek Moczadło - gitara
- Piotr "Vysol" Wysocki - perkusja
byli
- Tomasz "Kieliszek" Kosma - perkusja
- Sławomir "Kogut" Ciesielski - perkusja
- Waldemar "Michu Zabór IV" Zaborowski - saksofon, klarnet
- Jacek "Perkoz" Perkowski - gitara
- Adam "Burza" Burzyński - gitara
- Jacek "Loze" Niestryjewski - gitara (w składzie w latach 1999-2004)
Nota prawna
Tekst biografii został opracowany w dużym stopniu na podstawie materiałów zgromadzonych w serwisie Wikipedia.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.
Pełny tekst źródłowy http://pl.wikipedia.org/wiki/Kobranocka