Biografia Katarzyna Popowska ( ur. 1989-11-25 )

Kasia Popowska, właśc. Katarzyna Milena Popowska (ur. 25 listopada 1989 w Łodzi) - polska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. Jej twórczość klasyfikowana jest jako pop, rock, folk, world music, country, muzyka akustyczna oraz soft rock.

Życiorys

Wykształcenie

Uczęszczała do VI Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi do klasy o profilu dziennikarskim. Po zdaniu matury rozpoczęła studia na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej, które przerwała po roku.

Kariera muzyczna

Przez dziesięć lat tańczyła w łódzkich domach kultury. Następnie zaczęła udzielać się w kółkach teatralnych. W wieku 16 lat zaczęła śpiewać i grać na gitarze. W 2007 założyła kanał muzyczny w serwisie YouTube i jako pierwsza Polka rozpoczęła falę "me singing", publikując znane przeboje w swoim wykonaniu. Jej nagrania obejrzano ponad 13 milionów razy.

W 2009 wzięła udział w drugiej edycji programu TVN Mam talent!. Podczas przesłuchań wykonała utwór Leonarda Cohena "Hallelujah" i choć przeszła do kolejnego etapu, podczas końcowej eliminacji nie zakwalifikowała się do półfinałów. 24 lipca 2010 wystąpiła podczas XXIX Festiwalu Piknik Country w Mrągowie.

W 2014 wydała debiutancki singel, "Przyjdzie taki dzień" autorstwa Tomasza Konfederaka. Z piosenką dotarła na szczyt listy 20 najczęściej granych utworów w polskich rozgłośniach radiowych. W 2014 wystąpiła na największych festiwalach muzycznych w Polsce, m.in. Eska Music Awards, Lato Zet i Dwójki, podczas którego otrzymała nagrodę za najlepszy występ oraz Polsat Sopot Festival, gdzie wzięła udział w konkursie o Słowika Publiczności. Wystąpiła również jako support przed koncertem Ellie Goulding w Warszawie. W 2014 na Festiwalu Media i Sztuka w Darłowie otrzymała Bursztynowy Mikrofon. Również w 2014 nawiązała współpracę z Dody, dla której napisała teksty do piosenek "Riotka" (2014) i "Nie pytaj mnie" (2015).

30 maja 2015 otrzymała nagrodę Polsat SuperHit Festiwalu za zajęcie 5. miejsca w konkursie na "Radiowy przebój roku - Super hit FM" z utworem "Przyjdzie taki dzień". 13 czerwca z utworem "Lecę tam" wystąpiła w konkursie "SuperPremiery" na 52. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie przyznano jej nagrodę specjalną - SuperPremierę "Super Expressu". Podczas festiwalu otrzymała również nagrodę fotoreporterów i dziennikarzy. 10 lipca 2015 wydała reedycję debiutanckiego albumu (pt. Tlen - kolor i maj), którą promowała teledyskiem do piosenki "Happy Days" (anglojęzycznej wersji "Lecę tam"), a także singlem "Graj".

W styczniu 2017 wydała drugi album studyjny pt. Dryfy, który promowała tytułowym singlem i utworem "Tyle tu mam", z którym bez powodzenia zgłosiła się do udziału w krajowych eliminacjach do 62. Konkursu Piosenki Eurowizji.

Pozostałe przedsięwzięcia

Zwyciężyła w finale siódmej edycji programu rozrywkowego Polsatu Twoja twarz brzmi znajomo (2017). Wygraną w wysokości 110 tys. zł. przekazała fundacji "Zdążyć z pomocą" na rzecz Kariny Cicheckiej.

Życie prywatne

Urodziła się 25 listopada 1989 w łódzkim szpitalu im. M. Kopernika. Ma starszego brata.

Programy telewizyjne

  • 2009: Mam talent! (TVN) - uczestniczka
  • 2017: Twoja twarz brzmi znajomo (Polsat) - uczestniczka 7. edycji, zwyciężczyni

Filmografia

Polski dubbing

  • 2010: Zaplątani jako Roszpunka (śpiew)

Bibliografia

  • Łodzianka nagrała przebój. Kim jest Kasia Popowska? (pol.). lodz.gazeta.pl. [dostęp 2015-05-11].
Nota prawna

Tekst biografii został opracowany w dużym stopniu na podstawie materiałów zgromadzonych w serwisie Wikipedia.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.

Pełny tekst źródłowy https://pl.wikipedia.org/wiki/Kasia_Popowska

Reklama