Biografia Gargantua

Gargantua - grupa muzyczna

Gargantua - polski zespół rockowy z pogranicza rocka awangardowego i art rocka, założony w Krakowie w 1996 roku przez Bartka Zemana i Justyna Hunię.

Zespół zadebiutował w 2003 roku płytą Gargantua. W roku 2004 szeregi Gargantuy opuścił Justyn Hunia, a wkrótce do grupy dołączyli pianista Paweł Kubica i skrzypaczka Tylda Ciołkosz. Już jako kwintet grupa nagrała album Kotegarda, który ukazał się 7 grudnia 2007 roku.

Swoim debiutanckim wydawnictwem zespół nawiązał do stylistyki Rock In Opposition i art rocka, a w warstwie tekstowej do tradycji poezji lingwistycznej. Krytyka w kraju i za granicą dopatrywała się inspiracji dokonaniami King Crimson i Gentle Giant. W drugim albumie zespołu dostrzeżono powinowactwa z muzyką współczesną (Igor Strawinski, Steve Reich), rockową awangardą (Robert Fripp, Fred Frith, Univers Zero, krautrock) i jazzową improwizacją. Na płaszczyźnie wokalnej zespół odszedł wówczas od tradycyjnych tekstów na rzecz arbitralnych kombinacji dźwięków nawiązujących do koncepcji zaumu, języka pozarozumowego.

Gargantua to pierwszy polski zespół, który wystąpił na Rock in Opposition Festival w Carmaux (Francja, 17 września 2011).

Muzycy

  • Marcin Borowski (perkusja, do 2007)
  • Tylda Ciołkosz (skrzypce, od 2005)
  • Justyn Hunia (instrumenty klawiszowe, śpiew, teksty, do 2003)
  • Paweł Kubica (instrumenty klawiszowe, od 2005)
  • Leszek Mrozowski (gitara basowa, do 2007)
  • Bartek Zeman (gitara, śpiew, teksty)
Nota prawna

Tekst biografii został opracowany w dużym stopniu na podstawie materiałów zgromadzonych w serwisie Wikipedia.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.

Pełny tekst źródłowy http://pl.wikipedia.org/wiki/Gargantua_(zespół_muzyczny)

Reklama