Biografia Ewelina Flinta
Ewelina Agnieszka Flinta (ur. 24 października 1979 w Lubsku) - polska piosenkarka pop-rockowa.
Karierę muzyczną zaczynała w zespołach rockowych. W 2002 zajęła drugie miejsce w pierwszej polskiej edycji programu Idol. Wydała dwa albumy studyjne: Przeznaczenie (2003) i Nie znasz mnie (2005).
Reklama*
* - Reklama daje żyć stronie, więc nie krępuj się i klikaj jeżeli interesuje Cię oferta.
Za działalność artystyczną otrzymała szereg nagród, w tym m.in. dwukrotnie Superjedynkę w kategorii "najlepsza wokalistka roku". Udziela się w akcjach charytatywnych.
Kariera
1995-2000: Początki kariery
Zaczęła karierę w 1995, kiedy została wokalistką rockowego zespołu Alioth. W latach 1996-1997 dwa razy z rzędu zdobyła pierwsze miejsce na Festiwalu Piosenki Użytkowej w Lubsku, śpiewając odpowiednio piosenki "Piece of My Heart" Janis Joplin i "Ironic" Alanis Morissette.
W 1997 występowała z zespołem Dobre Piwo, a następnie zaczęła współpracę z zespołem Surprise. W latach 1997-1999 występowali na Przystanku Woodstock w Żarach, wykonując utwór, takie jak m.in.: "Piece of My Heart", "Open Your Eyes" Guano Apes, "What's Up" z repertuaru 4 Non Blondes, "Whisky" Dżemu czy "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena.
W 1997 wraz z zespołem Surprise wystąpiła w warszawskiej Sali Kongresowej jako support gitarzysty Micka Taylora. Z zespołem zagrała również podczas Polonijnego Festiwalu w Chicago.
Od września 2001 do maja 2002 była związana była z Teatrem Buffo. Brała udział w spektaklach, takich jak m.in.: "Grosik", "Przeżyj to sam", "Ukochany kraj" czy "Metro". Na początku 2002 zgłosiła się na casting do programu Idol. Ostatecznie zajęła drugie miejsce, zdobywając 32% głosów w finale.
W sierpniu 2002 ponownie wystąpiła na Przystanku Woodstock, wykonując utwór "Nadzieja" z repertuaru zespołu Ira. Zarejestrowany materiał został wykorzystany w filmie Przystanek Woodstock - Najgłośniejszy Film Polski. Kilka dni później wraz z pozostałymi finalistami Idola podczas koncertu w Operze Leśnej w Sopocie odebrała złotą płytę za album Idol Top 10 zawierający jej interpretację utworu "Aquarius" z musicalu Hair oraz singel "Może się wydawać" zaśpiewany przez dziesięciu finalistów programu.
3 marca 2003 zaprezentowała singel "Żałuję", którym promowała swą debiutancką płytę studyjną, zatytułowaną Przeznaczenie, wydaną 25 kwietnia 2003. Piosenka "Żałuję" długo utrzymywała się na listach przebojów, stając się jedną z najpopularniejszych piosenek 2003, zaś album niecałe pół roku po premierze pokrył się złotem. Na krążku znalazło się czternaście utworów, w tym cover Arethy Franklin "Respect" oraz utwór "Nadzieja" nagrany wspólnie z Arturem Gadowskim. W ramach promocji odbyła trasę koncertową w towarzystwie zespołu, w skład którego wchodzili: Jarosław Chilkiewicz (gitara), Wojtek Wójcicki (gitara), Radosław Zagajewski (bas), Sławomir Piwowar (instrumenty klawiszowe) i Krzysztof Poliński (perkusja). 14 czerwca 2003 zaprezentowała kolejny singel z albumu, "Goniąc za cieniem", a 27 października - singel "Przeznaczenie". W międzyczasie, tj. 18 sierpnia otrzymała nagrodę Róża Gali w kategorii Najpiękniejszy debiut. W październiku 2003 wzięła udział w nagraniu płyty Ladies, aby wesprzeć fundację Jolanty Kwaśniewskiej Porozumienie Bez Barier i program Możesz zdążyć przed rakiem. Na potrzeby płyty zaśpiewała utwór "Zaproście mnie do stołu" z repertuaru Elżbiety Wojnowskiej, następnie wykonała ją 3 listopada podczas koncertu w warszawskim Teatrze Polskim.
Reklama*
* - Reklama daje żyć stronie, więc nie krępuj się i klikaj jeżeli interesuje Cię oferta.
W kwietniu 2004 odebrała statuetkę w kategorii Artystka roku na gali wręczenia nagród Eska Music Awards. Została również nagrodzona Mikrofonem Popcornu w kategorii Wokalistka roku. W czerwcu 2004 nagrała piosenkę "Czy nastanie znów świt?" promującą animowaną disneyowską produkcję Rogate ranczo. W maju podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu odebrała Superjedynkę w kategorii Wokalistka roku. Trzeciego dnia Festiwalu w konkursie Premiery zaprezentowała premierowo utwór "Tylko słowa". W czerwcu wystąpiła podczas Festiwalu TOPTrendy w koncercie Top jako dziewiąta artystka, która sprzedała najwięcej płyt w Polsce w 2003. W lipcu reprezentowała Polskę podczas Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn, z piosenką "Żałuję" zajęła czwarte miejsce. 20 sierpnia wzięła udział w koncercie poświęconym pamięci Czesława Niemena w Operze Leśnej w Sopocie, śpiewając utwór "Dziwny jest ten świat", a także piosenkę "Sen o Warszawie" w duecie z Piotrem Cugowskim.
W lutym 2005 wraz z innymi polskimi artystami wzięła udział w nagraniu piosenki "Pokonamy fale", który następnie zaśpiewali wspólnie podczas koncertu na warszawskim Placu Teatralnym na rzecz ofiar tsunami w Azji.
24 lutego 2005 wydała singel "Nie znasz mnie", którym promowała drugi album studyjny pod tym samym tytułem, wydany 21 marca 2005. Na płycie znalazło się piętnaście utworów skomponowanych przez Flintę i członków jej zespołu z tekstami Anny Saranieckiej i Justyny Korn. Produkcją albumu zajął się Tomasz Bonarowski.
W czerwcu 2005 po raz drugi odebrała Superjedynkę w kategorii Wokalistka roku. Również w czerwcu zakwalifikowała się do udziału w konkursie o nagrodę Bursztynowego Słowika i Słowika Publiczności na Festiwalu w Sopocie. Podczas konkursu zajęła drugie miejsce z piosenką "Nieskończona historia", będącą drugim singlem z płyty pt. Nie znasz mnie. W październiku wraz z innymi artystami nagrała utwór "Nadzieja to my" na rzecz poszkodowanych podczas huraganu w okolicach Częstochowy. W listopadzie wzięła udział w nagraniu płyty Święta, Święta 3, wykonując piosenkę "Mikołaj jedzie tu już" (polska wersja utworu "Santa Claus is Coming to Town"). Utwór wykonała w grudniu podczas Świątecznego Koncertu TVP1.
W maju 2006 wzięła udział w nagraniu piosenki "Cała Polska czyta dzieciom" w ramach akcji pod tym samym tytułem. W czerwcu odbył się Festiwal w Opolu, podczas którego zaprezentowała nowy utwór "Bliżej" w ramach konkursu Premiery Gwiazd. W grudniu ukazał się debiutancki singel Sebastiana Piekarka "Słowa nie znaczą nic", w którym gościnnie wystąpiła Flinta. Pod koniec 2006 wystąpiła podczas Sylwestra w Krakowie (zaśpiewała "Bliżej", "Żałuję", "Tylko słowa" i "Przeznaczenie") oraz podczas Sylwestra z Jedynką nagranego wcześniej dla TVP1, gdzie zaśpiewała "I Will Survive" Glorii Gaynor, "Rock 'n' Roll Is King" w duecie z Maciejem Silskim oraz "We Will Rock You" z wszystkimi uczestnikami sylwestrowego programu.
W marcu 2007 wystąpiła w roli Kopciuszka w finale kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom" organizowanym na scenie Teatru Narodowego . W czerwcu 2007 zaśpiewała mashup utworów "Dary losu" i "Nie budźcie marzeń ze snów" w duecie z Ryszardem Rynkowskim podczas jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej Jacka Cygana w trakcie festiwalu TOPtrendy. Także w czerwcu wystąpiła na Festiwalu Zaczarowana piosenka, którego organizatorem jest Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko'. W listopadzie wystąpiła z piosenką "Kto wymyślił naszą miłość" podczas koncertu Pejzaż bez Ciebie poświęconego pamięci Anny Jantar, a w grudniu zaśpiewała utwór Tiny Turner "Simply the Best" na gali z okazji 15-lecia Telewizji Polsat w Tetrze Wielkim. W tym samym miesiącu wraz z Justyną Steczkowską i Piotrem Cugowskim zaśpiewała Hymn Euro 2012 "Kraków Go", która miała promować miasto i pomóc mu w przyznaniu organizacji Euro 2012.
Od 2008: "Nie kłam, że kochasz mnie" i inne projekty muzyczne
Na początku 2008 nagrała piosenkę "Długo i szczęśliwie" na potrzeby filmu animowanego Zaczarowana. W lutym 2008 razem z Łukaszem Zagrobelnym nagrała piosenkę "Nie kłam, że kochasz mnie" do filmu Nie kłam, kochanie. Piosenka okazała się dużym przebojem. W czerwcu wraz z Zagrobelnym odebrali za nią Superjedynkę w kategorii Przebój roku, a w lipcu zajęli z nią trzecie miejsce na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn, zdobywając również nagrodę publiczności. Wystąpili w duecie także podczas Sopot Hit Festiwalu, gdzie zostali nominowani w kategorii Polski Hit Lata. W grudniu wystąpili wspólnie podczas Sylwestra w Warszawie, a na początku lutego 2009 wystąpili na gali Telekamery, gdzie zostali nominowani w kategorii Muzyka. W tym samym miesiącu wystąpiła solowo z piosenką "Wielka woda" Maryli Rodowicz na Gali Wolontariatu. W maju 2009 wystąpiła na Festiwalu w Opolu, gdzie w ramach koncertu Superduety zaśpiewała piosenkę "Mówię Ci, że" z zespołem Tilt. W sierpniu 2009 wystąpiła podczas XV Przystanku Woodstock, śpiewając m.in. "Cry Baby" Janis Joplin. Pod koniec sierpnia wystąpiła na koncercie Fundacji Polsat Podziel się Posiłkiem w Białymstoku. 4 października 2009 został wyemitowany odcinek serialu Teraz albo nigdy z udziałem Flinty. W grudniu wzięła udział w koncercie Eureko - Akademia Przyszłości, na którym zaśpiewała utwór Perfectu "Idź, precz" wspólnie z Grzegorzem Markowskim.
W maju 2010 ukazała się płyta Macieja Maleńczuka i Pawła Kukiza pt. Starsi panowie, na której znalazły się dwa utwory ("Utwierdź mnie" i "Zmierzch") wykonane przez Flintę. W czerwcu wykonała premierowo utwór "Gdy mówią wolność" podczas koncertu Zło dobrem zwyciężył organizowanego z okazji beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. W sierpniu ponownie wystąpiła na Przystanku Woodstock.
W latach 2010-2015 koncertowała wraz z Adamem Palmą i Mariuszem Mielczarskim w ramach projektu muzycznego Flinta&Palma&Fazi będącego mieszanką rocka, popu i jazzu.
W maju 2018 ogłosiła udział w międzynarodowym projekcie społeczno-muzycznym Sounds Like Women stworzonym przez Luizę Staniec, mającym zwrócić uwagę na brak równości w pracy i płacach dla kobiet, przemocy domowej, molestowaniu seksualnemu, nierównemu traktowaniu ze względu na kolor skóry czy pochodzenie. W sierpniu 2018 nagrała utwór "Tell Me Why" zainspirowany historiami trzech kobiet, które doznały przemocy domowej, do którego zrealizowano teledysk mający premierę 4 marca 2019. Piosenka wraz z czterema innymi utworami została umieszczona na minialbumie pt. Without Violence & of All Colours.
Działalność pozamuzyczna
Wielokrotnie brała udział w koncertach I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem i Podziel się Posiłkiem. Jest zaangażowana w pomoc Fundacji Mam marzenie oraz Fundacji Anny Dymnej Mimo wszystko. Występowała także podczas Festiwalu Piosenki Zaczarowanej w Krakowie.
9 marca 2009 w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego odebrała medal św. Brata Alberta za pomoc charytatywną na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Wspiera także akcje związane z ekologią. Co roku uczestniczy w wernisażach konkursu fotograficznego Ekologia w obiektywie. W lipcu 2008 nagrała piosenkę "Bądź światoczuły" dla "Klubu Światoczułych", którego jest ambasadorką. Piosenka była częścią kampanii Bądź światoczuły. Ponadto wspiera Fundację Nasza Ziemia. Za swoją działalność ekologiczną została uhonorowana w styczniu 2010 tytułem Gwiazda Dobroczynności w kategorii Twarz Kampanii Społecznej w konkursie Newsweeka i Akademii Rozwoju Filantropii.
Muzycy
Obecny skład zespołu Eweliny Flinty
- Krzysztof Kawałko - gitara
- Romuald Kunikowski - instrumenty klawiszowe
- Radosław Zagajewski - gitara basowa
- Paweł Markiewicz - perkusja
Nota prawna
Tekst biografii został opracowany w dużym stopniu na podstawie materiałów zgromadzonych w serwisie Wikipedia.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.
Pełny tekst źródłowy http://pl.wikipedia.org/wiki/Ewelina_Flinta