Biografia Bright Ophidia

Bright Ophidia - polska grupa muzyczna wykonującą metal progresywny. Powstała w 1998 roku w Białymstoku.

Historia

Zespół Bright Ophidia powstał w 1998 roku w Białymstoku z inicjatywy perkusisty Cezarego Mielko, gitarzysty Mariusza Maciejczuka oraz wokalisty Adama Bogusłowicza. Kilka miesięcy później do wyżej wymienionych dołączył basista Piotr Romaniuk. W grudniu 1998 w Salman Studio zespół zarejestrował demo pt. Bright Ophidia, które zwróciło uwagę lokalnych mediów muzycznych. Pierwsze kompozycje stanowiły wypadkową ówczesnych fascynacji muzyków, a konkretnie zainspirowane były dokonaniami takich wykonawców jak Metallica, Danzig czy Black Sabbath. Materiał został pozytywnie przyjęty, dzięki czemu grupa postanowiła nagrać kolejny, profesjonalnie już brzmiący materiał.

W styczeń 2000 roku w Hertz Studio muzycy nagrali kolejne promocyjne demo pt. Spell Your God.... Nowa produkcja muzycznie zwróciła się w kierunku cięższych torów, a szczególnie kanonów thrash metalu. Kompozycja "Life in Fear" stała się utworem przełomowym, który w konsekwencji przesądził o rozwoju grupy. Zarówno miksowaniem utworów jak i całą produkcją Bright Ophidia pokierowała samodzielnie. Dobre recenzje nadchodzące z metalowego podziemia motywowały zespół do dalszego rozwoju. Sukcesem było włączenie kompozycji "Never" do kompilacji czasopisma Trash'em All. W październiku skład zespołu został poszerzony o drugiego gitarzystę - Przemka Figla. W nowym składzie powstało kolejne demo pt. Fist. Grupa otrzymała wiele pochlebnych recenzji w zinach, a także ze strony krytyków metalowych magazynów (Mystic Art, Metal Hammer, Morbid Noizz, Thrash'em All). Trzeci materiał demo zapoczątkował stopniową przemianę stylu prezentowanego przez Bright Ophidia. Zespół rozpoczął penetrować rejony nowoczesnego metalu.

W lutym 2001 roku zespół opuścił gitarzysta Mariusz Maciejczuk, a nieco później także basista Piotr Romaniuk. W maju 2002 roku skład zespołu uzupełnił basista Mariusz Rusiłowicz, udzielający się równolegle w Dominium. Następnie Bright Ophidia decyduje się na samodzielne nagranie debiutanckiego albumu pod nazwą Coma. Nagrań dokonano w olsztyńskim Selani Studio, a realizacją zajął się Szymon Czech. Płyta stanowiła podsumowanie dotychczasowej podziemnej działalności zespołu, zawiera bowiem zarówno pięć numerów znanych z poprzednich płyt demo (w zmienionych aranżacjach), jak i zupełnie premierowe kompozycje, takie jak: "Holocaust", "War is a blind falcon", "Ordinary people", "My dance said nothing" oraz "You'll never need to lie". We wrześniu zespołem zainteresowała się wytwórnia Metal Mind Productions, z którą grupa podpisała kontrakt na cztery długogrające albumy. 20 stycznia 2003 roku odbyła się premiera debiutanckiego albumu pt. Coma[2]. Płyta spotkała się ze znakomitym przyjęciem ze strony krytyki krajowej i zagranicznej, także metalowych portali internetowych oraz fanów. Kompozycja What have you done to me? znalazła się na liście norweskiej metalowej stacji radiowej, zajmując drugie miejsce tuż za uznanym Acheron.

W lutym 2003 roku do grupy dołączył klawiszowiec Michał Franczak. W pięcioosobowym składzie Bright Ophidia zajęła się promocją koncertową debiutanckiego albumu oraz pracami nad nowym materiałem. W grudniu w podsumowaniu wydarzeń płytowych w roku 2003 Polskiego Radia Białystok w audycji Metal Hammer Show debiutancka płyta zespołu zajęła szóste miejsce pośród grup z wielopłytowym dorobkiem. W styczniu 2004 roku ukazał się album Red Riot. Wydawnictwo było promowane podczas koncertów w Polsce. Formacja wystąpiła także na festiwalu Metalmania w katowickim Spodku. W latach 2005-2007 roku zespół dał szereg koncertów m.in. w Kaliningradzie z okazji 750 lecia miasta na Bike Show, dając koncert dla wielotysięcznej publiczności. Zespół zajął trzecie miejsce na festiwalu Rockowe Ogródki w Płocku, zagrał też na Hunter Fest i wielu innych imprezach w kraju.

Niestety brak odpowiedniej promocji ze strony wytwórni zmusił zespół do rozwiązania kontraktu, dodatkowym hamulcem było opuszczenie składu przez basistę Mariusza Rusiłowicza. W związku z tym Bright Ophidia wyhamowała z działalnością koncertową, skupiając się na komponowaniu i produkcji kolejnego materiału. W międzyczasie zespół współpracował sesyjnie z dwoma basistami: Jarkiem Jefimiukiem (Via Mistica) i Markiem Szerszyńskim (Kasa Chorych).

6 czerwca 2009 roku ukazała się (nakładem niezależnej Revolution Records) trzecia płyta zespołu pt. Set Your Madness Free[3], najbardziej progmetalowa, odsłaniająca kolejne oblicze muzyków i ich poszukiwań. Jeden z utworów Girl Inside znalazł się na składance Verda Disco w wersji esperanto, promującej działalność białostockich zespołów. Muzycy zagrali też koncert live na antenie Radia Białystok  Po tym wydawnictwie, wobec braku stałego składu, zespół zawiesił działalność, a jego członkowie zajęli się innymi projektami m.in.: klawiszowiec Michał Franczak postanowił skupić się na swoim elektro-synthpopowym Red Emprez (współtworzonym z wokalistą Adamem Bogusłowiczem), Czarek Mielko dołączył do rockowej grupy Cochise.

Do powrotu do współpracy nakłoniła muzyków propozycja zagrania supportu przed amerykańską supergrupą Adrenaline Mob, koncert odbył się w czerwcu 2012 w Krakowie. Owacyjne przyjęcie nakłoniło grupę do wznowienia działalności i zagrania jeszcze kilku koncertów już w zmienionym składzie. Wrócił pierwszy basista Mariusz Rusiłowicz a miejsce klawiszy zajęła druga gitara - początkowo w osobie Igora Samojlika (Rima, Idee Fixe), aż w końcu na stałe funkcję tę objął Marek Walczuk, dając sporo nowej energii dla zespołu. Roszady personalne sprawiły, że grupa na dobre zaczęła  pracę nad nowymi utworami dopiero na początku 2014 roku.

W tym składzie w marcu 2015 roku zespół nagrał w LaGrunge Studio cztery utwory, które trafiły na EPkę o nazwie "Against The Light". Do jednego z utworów My Lust My Fear zarejestrowano oficjalny klip live ze studia, który udostępniono także na zespołowym kanale Youtube. W kwietniu 2017 ukazała się międzynarodowa składanka "The Metal Music GlobAlliance Vol2", na którą trafił kawałek My Lust My Fear. Bright Ophidia to jedyny polski akcent na tej składance, na której znalazło się 18 zespołów z 13 państw. Zespół zagrał wiele wspaniałych koncertów m. in. w Wielkiej Brytanii. Od stycznia 2017 roku Bright Ophidia wróciła do LaGrunge Studio gotowa do rejestracji materiału na kolejną oficjalną płytę zespołu. Czwarty oficjalny krążek "Fighting The Gravity" zostaje wydany przez Pronet Music 1 grudniu 2017 roku. Zespół aktywnie promuje swoją płytę licznymi koncertami pod nazwą "The Gravity Tour".

13 lipca 2019 roku Bright Ophidia zagrała na festiwalu Prog In Park III na terenach warszawskeij Progresji razem z zespołami Dream Theater, Richie Kotzen, Haken oraz SOEN.

19 września 2019 zespół prezentuje zwiastun klipu do nowego utworu "In Your Eyes", którego premiera planowana jest na październik 2019 roku oraz oficjalnie ogłasza pracę nad następcą "Fighting The Gravity"

 

 

Nota prawna

Tekst biografii został opracowany w dużym stopniu na podstawie materiałów zgromadzonych w serwisie Wikipedia.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.

Pełny tekst źródłowy https://pl.wikipedia.org/wiki/Bright_Ophidia

Reklama