Biografia Arkadiusz Glensk "Fismoll"

Fismoll, właściwie Arkadiusz Glensk (ur. 1994 r.) - polski muzyk tworzący muzykę akustyczną i liryczną. Jest wokalistą, instrumentalistą, kompozytorem i autorem tekstów. Jego avant popowe i poniekąd baśniowe kompozycje są przyrównywane do twórczości Ólafura Arnaldsa oraz zespołów Bon Iver i Sigur Rós. Pseudonim Fismoll nawiązuje do dzieciństwa muzyka, który jako siedmiolatek często podśpiewywał sobie. Jego ojciec-muzyk zauważył, że syn śpiewa najczęściej w tonacji fis-moll. Młody artysta przyjął pseudonim, który dla niego stał się symbolem najczystszej i najbardziej naturalnej muzyki, która się z niego wydobywa.

Życiorys

Pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych. Oboje rodzice są muzykami - ojciec jest skrzypkiem, a matka wiolonczelistką. Dawni przodkowie ze strony ojca pochodzili ze Szwecji. Arkadiusz Glensk uczył się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu czyli w słynnej "Szkole Talentów".

Kariera

Debiutancka płyta Fismolla (At Glade), z masteringiem wykonanym w Londynie przez Mandy Parnell oraz wyprodukowana przez Roberta Amiriana, ukazała się 18 czerwca 2013 r nakładem NEXTPOP Songwriters’ Label z dystrybucją EMI Music Poland. Charakterystyczne rysunki książeczki albumowej stworzył przyjaciel artysty, Jędrzej Guzik. Album zapowiadał singel "Let’s Play Birds", który zdobył popularność m.in. na Liście Przebojów Trójki i Liście Przebojów Radia Merkury. Dnia 6 lipca 2013 r. Fismoll został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność podczas koncertu w tzw. Alter Space na Festiwalu Open'er w Gdyni. Artysta został zaproszony jako support koncertowy przez Katarzynę Nosowską, zachwyconą jego twórczością. Cytując Nosowską:

Artysta koncertuje z czteroosobowym zespołem, w skład którego wchodzą: Kacper Budziszewski (gitara klasyczna, gitara akustyczna, gitara elektryczna), Joanna Glensk (wiolonczela, wokal), Robert Amirian (gitara basowa, wokal) oraz Jakub Szydło (perkusja).

Nagrody, wyróżnienia i nominacje.

  • Brand New Awards 2013 - nominacje w kategoriach: Polski Utwór Roku ("Let's Play Birds"), Polski Debiut Roku, Polska Trasa Koncertowa, Polska Płyta Roku ((At Glade))
  • Akademia Fonograficzna: nominacja do Fryderyka 2014, w kategorii "Debiut roku".
Nota prawna

Tekst biografii został opracowany w dużym stopniu na podstawie materiałów zgromadzonych w serwisie Wikipedia.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.

Pełny tekst źródłowy https://pl.wikipedia.org/wiki/Fismoll

Reklama